Włoskie studio projektowe Hot Lab opracowało projekt 80-metrowego superjachtu Simply Custom holednderskiej stoczni Oceanco z siedzibą w Monaco, należącej do omańskiego bilionera. Koncepcja czerpie wzorce z istoty włoskiego wzornictwa i opera się na bogatym doświadczeniu studia w tworzeniu niezwykle eleganckiego, a jednocześnie subtelnie ekscytującego jachtu o płynnych kształtach zewnętrznych i olśniewających wnętrzach.
„Projekt godny tej nazwy musi wywoływać emocje; w przeciwnym razie wszyscy tworzylibyśmy niesamowicie zoptymalizowane i całkowicie sterylne łodzie” — zaznacza Antonio Romano, dyrektor handlowy Viken Group i współzałożyciel Hot Lab. To dążenie do wywołania reakcji emocjonalnej jest nie tylko kluczową częścią podejścia Hot Lab do projektowania superjachtów, ale także fundamentalnym aspektem uwodzicielskiej koncepcji superjachtu Superleggera 80.
Koncepcja łączy ciągłość powierzchni z esencją wzornictwa motoryzacyjnego lat 60. Została ona opracowana na zalecenie holenderskiego producenta superjachtów Oceanco jako część oferty stoczni Simply Custom. Platforma architektury morskiej i inżynierii dla jachtów o długości 80 metrów opracowana została przez Lateral Naval Architects. Na jej podstawie i jednolitych wytycznych opracowanych przez Oceanico 17 znanych i kultowych studiów projektowych stworzyło własne koncepcje. Hot Lab – część Viken Group – również zostało zaproszone do podzielenia się swoją wizją.
Lumini twierdzi, że Superleggera 80 czerpie inspirację z prostego pomysłu: zaprojektować czyste i podstawowe linie, jakby powstały bez wysiłku i naturalnie. „Chcieliśmy, aby projekt był miękki i minimalistyczny, subtelnie nawiązywał do stylu żeglarskiego, bez krawędzi i z dużą ciągłością powierzchni” — wyjaśnia. „Poza tym chcieliśmy przełamać pewne powtarzające się wzorce, takie jak typowa rufa jachtu ze schodami i lukami. W tym celu ukryliśmy je pod zasłoną z drewna tekowego. Kiedy projektujemy nowe przedmioty” – kontynuuje – „skupiamy się na pewnych szczegółach, dążąc do ciągłej, stopniowej innowacji”.
Rezultatem prac studia jest klasycznie elegancki włoski styl, który jest jednocześnie naturalny i współczesny, zawierający subtelne elementy wzornictwa na całej powierzchni, płynnie je łącząc, dzięki czemu wywiera wrażenie, nawet jeśli zauważany jest tylko podświadomie. Ponadto zespół Hot Lab pracował nad wszystkimi aspektami koncepcji: od wyglądu zewnętrznego do układu i podstawowych koncepcjami stylu wnętrza. Projekty powstawały na podstawie parametrów, ograniczeń i innych ściśle określonych wymagań. „Najbardziej niesamowite w projektowaniu wnętrz i elementów zewnętrznych jest to, że można połączyć projekt w różnych skalach, od dużych do małych detali” – mówi Lumini.
Z pewnością uwzględnione były oba aspekty. Studio stwierdziło, że projekt ma na celu wywołanie tego samego poczucia podziwu, jakie odczuwa się w rozległym penthousie, co znalazło swoje potwierdzenie w szczegółach, takich jak pięciometrowe atrium główne lub centralny bar oświetlony naturalnym światłem. Na jachcie znajduje się sześć apartamentów gościnnych plus apartament główny. Ponadto rozległe przeszklenia zastosowane na czterech pokładach zapewniają mnóstwo światła. Dumą napawa architektów również wspaniały klub plażowy na rufie wraz z imponującą siłownią posiadającą otwierany balkon.
Dodatkowo projekt uwzględnia wrodzone wyczucie włoskiego stylu Hot Lab. „Włoski design jest przede wszystkim elegancki – a my dążymy do tego, aby być eleganckim” – twierdzi Lumini. „Każdy ma swoją własną wizję piękna i elegancji, ale dla nas oznacza to projektowanie „mniej”, usuwanie zamiast dodawania, czyszczenie zamiast zagracania”.
Jak wyjaśnia Lumini, wpływ klienta może być wyraźniejszy, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, ale generalnie studio stara się nakierować właścicieli na czysty i surowy design. W przypadku Superleggera 80 odzwierciedla się to w jasnym, współczesnym stylu i palecie barw, asymetrycznych meblach i zintegrowanym oświetleniu, drewnie i jasnych lakierowanych wykończeniach oraz elementach, które z pewnością oczarują, takich jak basen na rufowym pokładzie ze szklanymi wykończeniami, który pysznie przechodzi w łagodną, zakrzywioną kaskadę drewna tekowego, która spływa nad pawężą.
Oczywiście, znalezienie równowagi między „ponadczasowym” a „współczesnym” stylem nie jest łatwym zadaniem, a opracowanie koncepcji, która ma przyciągnąć szeroką potencjalną bazę klientów, może, jeśli nie zostanie potraktowane z eksperckim okiem i osądem, doprowadzić do wnętrza, które jest nijakie. Nie dotyczy to Superleggera 80, jak wyjaśnia Lumini. „To wyzwanie i nie sądzę, aby zawsze można było odnieść sukces w porównaniu z tym, co można zrobić z liniami zewnętrznymi”, przyznaje. „Ale staramy się narzucić „nasz” styl: powtarzamy pewne elementy stylistyczne, stając się w ten sposób klasykami, jednocześnie zapewniając rozpoznawalność naszego projektu. Ten podpis jest naszym sposobem na dotarcie do szerokiej bazy klientów bez bycia nudnym”.
W grę wchodzi jeszcze jeden czynnik – to, co Hot Lab nazywa „architekturą dla podróżników”. „To wizja: oznacza to pojmowanie jachtu jako idealnego połączenia stylu i użyteczności, pomiędzy praktycznością a pięknem, i to właśnie zastosowaliśmy w Superleggera 80” – ujawnia Lumini. „Praktyczność jest emocjonalna – to uczucie, które utwierdza właściciela, za każdym razem, gdy go doświadcza, że dokonał właściwego wyboru. Właściwy projektant, właściwy projekt, właściwy jacht. Połączenie doskonałej praktyczności ze stylem oznacza komunikowanie klientom, a oni swoim przyjaciołom: „Dobrze mi poszło. To jacht dla mnie”. Nasza Superleggera 80, wraz z inżynierią Lateral i kunsztem budowy superjachtów Oceanco, jest tym projektem, tym jachtem. „Jeśli nasz projekt nie wywołuje emocji”, podsumowuje Antonio Romano, „to nie jesteśmy projektantami. Superleggera ma na celu wywołanie uśmiechu. Trzeba podziwiać i uśmiechać się w duchu, jakby mówić: »Oto jest, znalazłem to, to będzie moja łódź«”.
Więcej o Grupa VikenGrupa Viken łączy w sobie kompetencje szwedzkich firm Tillberg Design, Thalia Marine i Hot Lab, jednocząc te podmioty wokół wspólnej wizji, by działać lepiej razem jako kompleksowy ośrodek projektowy. Realizują to poprzez zapewnienie kompleksowego pakietu usług projektowania, architektury morskiej i zarządzania projektami, skrupulatnie dostosowanych do potrzeb klientów z branży rejsów i jachtów. Ponadto Viken Group rozszerza swoją wiedzę specjalistyczną na sektor hoteli, ośrodków wypoczynkowych i rozwoju prywatnych wysp, dbając o to, aby autorskie podejście firmy do zrównoważonego rozwoju i doskonałości projektowania były widoczne w każdym przedsięwzięciu, przy jednoczesnym uczestnictwie w projekcie Water Revolution Foundation, którego celem jest promowanie kultury świadomości ekologicznej w branży jachtowej.











