Zbroja Adwokaci sp. k. – to kancelaria prawna mająca siedzibę w sercu szczecińskiej mariny, specjalizująca się w obsłudze prawnej podmiotów związanych z wodą i wiatrem, w tym przedsiębiorców szeroko pojętej gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego. Załoga kancelarii wspiera stocznie jachtowe (remontowe i produkcyjne), dostawców wyposażenia, dealerów jachtowych, ale także armatorów decydujących się na zakup jachtu.
E-book „Bezpieczne nabycie jachtu” pod redakcją adw. Patryka Zbroi to efekt wspólnej pracy i wieloletnich doświadczeń załogi kancelarii.
JACHTY NOWE Przepisy o VAT wprowadzają szczególne regulacje dotyczące obrotu tzw. nowymi środkami transportu. Są to środki: przeznaczone do transportu osób lub towarów jednostki pływające; długości większej niż 7,5 metra; jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące […].
Warunki te nie muszą być spełnione łącznie. Czyli jacht będzie uznawany za „nowy”, jeśli jest starszy niż 3 miesiące, ale był używany krócej niż 100 godzin, a także jacht, który był wykorzystywany dłużej niż 100 godzin, ale jest młodszy niż 3 miesiące. Za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta. W stosunku do jednostek spełniających definicję „nowego środka transportu” i przemieszczanych, w wyniku dokonywanych transakcji, między krajami członkowskimi UE, będzie dochodzić do WNT w kraju, do którego transportowany jest środek transportu, niezależnie od statusu VAT sprzedającego i kupującego (tj. czy są oni podatnikami VAT, czy nie).
Transakcja taka nie powinna generować obowiązku zapłaty VAT po stronie sprzedającego w kraju sprzedaży. To znaczy, że dokument sprzedaży (np. faktura) nie powinien zawierać kwoty podatku VAT.
Obowiązek zapłaty VAT będzie natomiast ponosił kupujący w kraju, do którego jacht zostanie przemieszczony:
- w przypadku nabywcy „niebędącego podatnikiem VAT” – jest to obowiązek złożenia deklaracji VAT-23 i zapłaty VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (czyli 14 dni od daty otrzymania jachtu, nie później jednak niż 14 dni od wystawienia faktury przez sprzedającego);
- w przypadku nabywcy „będącego podatnikiem VAT” i składającym deklaracje VAT – również może powstać obowiązek złożenia deklaracji VAT-23 i zapłaty VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego albo WNT powinno zostać zadeklarowane w składanej deklaracji VAT.
Należy sprawdzić, czy nabywany jacht spełnia definicję „nowego środka transportu”, gdyż generuje to istotne obowiązki z punktu widzenia podmiotu, który sprowadza jacht na terytorium Polski, i znacznie modyfikuje zasady opodatkowania VAT takiej transakcji.
fot. arch. Bavaria Yachts
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu” 3-4/2024