Rex Schober
Włochy są jednym z największych krajów na świecie produkujących łodzie i jachty. Podczas testu na Jeziorze Bodeńskim mieliśmy okazję poznać z bliska elegancką Venezię 34. Ten cruiser pochodzi ze stoczni Comitti położonej nad jeziorem Como właśnie we Włoszech.
Fair Lady to jacht motorowy o długości 37 m, zbuZałożona w 1956 roku firma Comitti jest obecnie jedną z niewielu i ostatnich włoskich stoczni produkujących tzw. runabouty wykonane z drewna i włókna szklanego. Runabouts, tłumaczone jako maruderzy lub bezdomni, reprezentują ponadczasowy i elegancki styl otwartych łodzi rekreacyjnych, które przybyły z Ameryki w latach 30. XX wieku. Później, w latach 50., włoski konstruktor łodzi Carlo Riva zaczął budować swoje legendarne drewniane łodzie Riva w stylu runabout, które do dziś cieszą się statusem kultowych. Ale w tym samym czasie inne włoskie stocznie, takie jak Comitti, również upodobały sobie ten projekt i rozpoczęły produkcję produktu lifestylowego, który jest nadal ceniony. Motto stoczni w północnych Włoszech brzmi: „Comitti, nie tylko łódź, ale także styl życia”, co oznacza: „Comitti to nie tylko łódź, ale sposób na życie”. Doświadczenie nowoczesnego Comitti na żywo to zdecydowanie coś wyjątkowego, bo trzeba być miłośnikiem i indywidualistą, żeby kupić tak luksusowy jacht i mieć gruby portfel.
Pierwsze spotkanie z naszym kandydatem testowym na molo BootCenter w Konstancji robi wrażenie. Ta otwarta łódź o długości prawie jedenastu metrów, Comitti V34, prezentuje się jako ogromny cruiser nadający się nie tylko na przejażdżki i jednodniowe wycieczki. Jak już wspomniano, linie i elegancja łodzi nawiązują do klasycznych łódek, a jednocześnie są przypomnieniem starych tradycji budowy łodzi. Comitti Venezia 34 można zamówić w dwóch wersjach: Sport i Classic. W przeciwieństwie do wersji Sport – wersja Classic zawiera aplikacje z drewna tekowego lub mahoniowego w kokpicie, na tylnej platformie i na pokładzie dziobowym. W obu wariantach meble kabiny są standardowo wykończone w kolorze drewna tekowego. Za wykończenie mahoniowe satynowane należy dopłacić 3950 euro. W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę na obszerną listę akcesoriów dodatkowych, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego sternika.
Dostęp do kokpitu odbywa się poprzez tylną platformę oraz dalej korytarzem spacerowym o szerokości 35 cm z leżakami po obu stronach nad komorą silnika. Ta jest otwierana elektrohydraulicznie. W kokpicie o wymiarach około 220 × 270 cm znajduje się kanapa w kształcie litery U, wysokość wewnętrznej wolnej burty wynosi 86 cm. Stacja sterowa o szerokości 115 cm i wysokości 125 cm jest stylowo wyposażona w klasyczne, analogowe i cyfrowe chromowane wyświetlacze dla obu motorów MerCruisera. Te z kolei są monitorowane przy użyciu technologii SmartCraft firmy Mercury. Parametry techniczne są wyraźnie widoczne na wyświetlaczu VesselView. Do nawigacji zainstalowany jest siedmiocalowy ploter Raymarine za 3510 euro. Kapitan siedzi na masywnym pojedynczym fotelu, joystick do sterowania zamontowano na podłokietniku po prawej burcie. System elektronicznego sterowania przepustnicą (DTS) jest opcją i podstawowa cena łodzi w modelu V34 Sport wzrasta do 401 625 euro. Dostęp do pozbawionego relingów pokładu dziobowego odbywa się w sposób zręcznościowy. Zdecydowanie polecamy elektryczną wciągarkę kotwiczną z kotwicą ze stali nierdzewnej i 30-metrowym łańcuchem za 4938 euro.
fot. arch. autor
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu Motorowym” 2/2024







