47-metrowy żaglowiec Nilaya jest pierwszym modelem zbudowanym przy użyciu zastrzeżonej przez Royal Huisman metody konstrukcyjnej Featherlight, zapewniającej zwiększone osiągi dzięki zmniejszeniu o 11% masy całkowitej w porównaniu z typowymi zaawansowanymi aluminiowymi jachtami wycieczkowymi. Dyrektor generalny Royal Huisman Jan Timmerman opisał tę jednostkę jako „kamień milowy w dziedzinie superjachtów kompozytowych”.
Nilaya w sanskrycie oznacza „błogi dom”. Punktem wyjścia do stworzenia tego wyjątkowego jachtu był już istniejący 34-metrowy jacht Nilaya należący do tego samego właściciela. Kiedy armator zdecydował się przenieść na większą jednostkę, postawił przed budowniczymi trudne wyzwanie: większy komfort na pokładzie, lepszą jakość życia przy niższym poziomie hałasu – a wszystko to bez utraty prędkości. Do budowy nowej łodzi zaangażował zespół, który tworzył jego pierwszą jednostkę. Firma Nauta Design opracowała ogólną koncepcję wyglądu zewnętrznego i wnętrz, Reichel-Pugh stworzył projekt architektury morskiej. Nigela Ingrama z MCM w ramach projektu reprezentował właściciela. Budowę żaglowca powierzono stoczni Royal Huisman.
Niskie, nowoczesne linie i pomysłowo ukryta nadbudówka czynią Nilaya natychmiast rozpoznawalnym. Jego proporcje starannie opracowano, z nowoczesną pionową przednią częścią kadłuba i prostą linią wzniosu pokładu, która delikatnie zsuwa się w dół do szerokiej, otwartej pawęży.
– Wyrazisty, niski profil Nilayi, prosty dziób i szeroka część rufowa nawiązują do wyglądu poprzedniego jachtu właściciela, jednocześnie zapewniając jeszcze większą prędkość i osiągi – mówi Mario Pedol, współzałożyciel Nauta Design. – Będzie najlżejszym pod względem długości aluminiowym superjachtem żaglowym na świecie, pisząc na nowo historię superjachtów o wysokich osiągach – dodaje.
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu” 3-4/2024






