Nowe badanie bezpieczeństwa pożarowego, przeprowadzone przez globalnego dostawcę rozwiązań przeciwpożarowych Survival Technology firmę Survitec, ujawniło, że istniejące metody gaszenia pożarów stosowane do gaszenia ich w pomieszczeniach maszynowych i zbiornikach wodnych na statkach zasilanych konwencjonalnym paliwem są nieodpowiednie w przypadku wypadków spowodowanych metanolem.
Survitec przeprowadził badania w związku z rosnącym zainteresowaniem metanolem jako alternatywnym paliwem żeglugowym. Ich wyniki są następstwem szeroko zakrojonych porównawczych testów ogniowych silników okrętowych wykorzystujących olej napędowy i metanol. – Nasze testy potwierdzają, że tradycyjne mechanizmy gaszenia mgłą wodną nie działają zgodnie z oczekiwaniami w przypadku pożarów zbiorników metalanowych i pożarów mgły metanolowej. Jeżeli statki napędzane metanolem mają pozostać bezpieczne, wymagane jest zupełnie inne podejście – powiedział Michał Sadzyński, Menedżer Produktu, Systemy Mgły Wodnej, Survitec.
Metanol to alkohol metylowy (CH3OH), który spala się zupełnie inaczej niż paliwa węglowodorowe i ma znacznie niższą temperaturę zapłonu, wynoszącą 12°C (54°F). Pomimo że istnieją ustalone przepisy bezpieczeństwa pożarowego i standardy testowania olejów napędowych, to nie opracowano jeszcze jasnych protokołów testów paliw na bazie alkoholu, takich jak metanol i etanol. – Uważamy, że jest to sytuacja obarczona dużym ryzykiem i wymagająca natychmiastowych działań – podkreślił Sadzyński. – Pożary metanolu są znacznie bardziej agresywne niż pożary tradycyjnych paliw węglowodorowych. Mają różne właściwości fizykochemiczne, dlatego nie można ich ugasić tak łatwo i przy użyciu metod stosowanych wobec paliwa węglowodorowego – dodaje.
Testy Survitec wykazały, że chociaż systemy mgły wodnej są bardzo skuteczne w pochłanianiu ciepła i wypieraniu tlenu w przypadku pożarów oleju napędowego, to nie dają takich samych wyników w przypadku pożarów metanolu. Badacze, aby skutecznie ugasić pożar metanolu, musieli całkowicie zmodyfikować rozmieszczenie dysz, odstępy i inne czynniki, aby właściwie stłumić pożar za pomocą mgły wodnej. Na przykład zakres wysokości montażu dyszy jest znacznie niższy niż wymagany do ugaszenia pożaru oleju napędowego.
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu Motorowym” 2/2024