W kwietniu 2024 roku na Międzynarodowych Targach Jachtów Wielokadłubowych w La Grande Motte we Francji odbyła się europejska premiera katamaranu 48 Open, firmy Nautitech z siedzibą w Rochefort na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Szerokiej publiczności jacht został zaprezentowany podczas salonu jachtowego w Cannes.
48 Open jest, już drugim po modelu 44 Open, katamaranem, który powstał na zlecenie prywatnego właściciela. Nautitech jeszcze do niedawna operował na rynku czarterowym. Jednak ponad trzy lata temu firma ogłosiła radykalną zmianę strategii i skoncentrowała produkcję na potrzeby rynku prywatnych właścicieli. Efektem tego był model 44 Open. Powstał zgodnie z wytycznymi przyszłych prywatnych użytkowników i spotkał się z dużym uznaniem, czego potwierdzeniem było otrzymanie zwycięskiego trofeum Europejskiego Wielokadłubowca Roku 2023. Kolejnym produktem stoczni jest katamaran 48 Open, kontynuujący stylistykę swojego poprzednika, podnoszący jednocześnie jeszcze bardziej estetykę udoskonaleń linii kadłuba i nadbudówek.
Nautitech 48 Open został zaprojektowany przez ten sam zespół, który pracował przy tworzeniu modelu 44 Open. Przy projekcie stocznia współpracowała z firmą Marc Lombard Yacht Design Group (MLYDG) zajmująca się architekturą morską i projektantem Christophe Chedal-Anglay, odpowiedzialnym za wygląd wewnętrzny. Całość projektu koordynowała Maya Gautier. Przewodnią ideą przy tworzeniu nowego katamaranu był związek między kreatywnością a technologią. Charakterystycznymi cechami modelu 48 Open są: krzywizna kadłuba, finezja, dbałość o szczegóły i optymalizacja przestrzeni. Dla właściciela miał być dostarczony produkt, który zapewni mu komfort żeglowania na morzu, wygodę życia na pokładzie i równocześnie wysokie osiągi.
Stworzony przez MLYDG katamaran 48 Open korzysta z najnowszych osiągnięć w zakresie właściwości hydrodynamicznych, aby zapewnić najlepszą równowagę pomiędzy wydajnością pod żaglami i komfortem spędzania czasu na łodzi. Projektanci ciężko pracowali, aby zrównoważyć elementy jachtu: wysokość pokładu mostka, profil kadłuba, powierzchnię żagli i staranną kontrolę ciężaru, co pozwoliło uzyskać dobrze wyważoną łódź.
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu” 5-6/2024






