Zbroja Adwokaci sp. k. – to kancelaria prawna mająca siedzibę w sercu szczecińskiej mariny, specjalizująca się w obsłudze prawnej podmiotów związanych z wodą i wiatrem, w tym przedsiębiorców szeroko pojętej gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego. Załoga kancelarii wspiera stocznie jachtowe (remontowe i produkcyjne), dostawców wyposażenia, dealerów jachtowych, ale także armatorów decydujących się na zakup jachtu.
E-book „Bezpieczne nabycie jachtu” pod redakcją adw. Patryka Zbroi to efekt wspólnej pracy i wieloletnich doświadczeń załogi kancelarii.
Fot. arch. Fountaine Pajot
Zakup jachtu wiąże się z szeregiem konsekwencji podatkowych, które mogą powstawać w różnych krajach.
Co decyduje o zasadach opodatkowania?
- miejsce transakcji; rodzaj jednostki;
- status podatkowy sprzedawcy;
- status podatkowy kupującego;
- planowany użytek jednostki.
Dodatkowym wyzwaniem są transakcje między podatnikami VAT, a także transakcje, w których biorą udział więcej niż dwie strony.
Przykład transakcji wielostronnej: stocznia – dealer – klient – stocznia – leasingodawca – leasingobiorca/klient
Zwięzłe przedstawianie wszystkich możliwych podatkowych konsekwencji zakupu jachtu nie jest możliwe, gdyż każda transakcja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.
Naszym celem jest zaznaczenie najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, kupując jednostkę, by wspomóc podjęcie właściwej decyzji biznesowej.
Uważaj! W przypadku wyboru konkretnego modelu nabycia jachtu potrzebna może być dalsza, bardziej szczegółowa analiza, uwzględniająca wszystkie szczegóły i charakter danej transakcji.
Poniżej, dla ułatwienia, znajdziesz wykaz skrótów użytych w tym rozdziale:
Dyrektywa VAT – Dyrektywa 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
-
- PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych
- VAT – podatek od towarów i usług
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (w rozumieniu przepisów o VAT)
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (w rozumieniu przepisów o VAT)
- B2B – „business to business” (zakładamy, że jako B występuje podatnik VAT)
- B2C – „business to customer” (zakładamy, że jako C występuje podmiot niebędący podatnikiem VAT)
- C2B lub C2C – „customer to business” lub „customer to customer” (transakcja dokonana poza obrotem profesjonalnym)
Informacje ogólne
Opodatkowanie sprzedaży i kupna jachtów, zwłaszcza w transakcjach międzynarodowych nie jest łatwe.
Same organy podatkowe często mają problem z ustaleniem kraju, którego przepisy będą miały zastosowanie do oceny skutków transakcji.
Wynika to z faktu, że jacht (z zasady) jest środkiem transportu, który (ponownie z zasady) przemieszcza się, często między różnymi państwami. To sprawia, że aktualnie funkcjonujące systemy podatkowe – oparte zazwyczaj na zasadzie terytorialności – nie są w pełni dostosowane do opodatkowania takich jachtów jako „towaru”.
W praktyce można dostrzec jednak pewne podstawowe reguły.
W przypadku UE najpierw weryfikuje się, czy dana jednostka ma status tzw. jednostki unijnej. Taką jednostką jest jacht, od którego odprowadzono VAT przy zakupie lub wprowadzeniu na terytorium UE.
Cały artykuł na temat bezpiecznego nabycia jachtu i związanych z tą transakcją podatków przeczytasz w Jachtingu 1-2/2024