W imieniu organizatorów przedstawiamy trzeciego eksperta, który zabierze głos podczas III Sympozjum Techniki Motorowodnej. Dr hab. inż. Maciej Gucma jest profesorem na uczelni, naukowcem w dziedzinie inżynierii ruchu morskiego, nawigacji i bezpieczeństwa transportu wodnego. Prelegent przedstawi prezentację pt.: “Dekarbonizacja floty morskiej po MEPC 83 ambitne cele, praktyczne bariery”
Zarejestruj się już teraz!
Od początku kariery zawodowej związany z Akademią Morską/Politechniką Morską w Szczecinie, gdzie obecnie kieruje Katedrą Nawigacji Morskiej. Jego działalność naukowa obejmuje m.in. modelowanie i symulacje ruchu jednostek morskich, rozwój nowoczesnych systemów nawigacyjnych, badania nad dekarbonizacją żeglugi oraz zastosowania zaawansowanych technologii (embedded, IoT, ML/AI) w transporcie morskim. Jest autorem licznych publikacji naukowych, monografii oraz rozdziałów w książkach, a także współautorem patentów z zakresu systemów nawigacyjnych i monitorowania środowiska. Kierował i uczestniczył w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych (m.in. Horyzont 2020, ESA, NCBiR), w tym dotyczących bezpieczeństwa nawigacji, alternatywnych paliw, emisji zanieczyszczeń i inteligentnych systemów transportowych. Był inicjatorem i liderem wdrożeń innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki morskiej, m.in. symulatorów, systemów zarządzania bezpieczeństwem oraz infrastruktury portowej i terminalowej.
Aktywnie współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, pełniąc także funkcje eksperckie w międzynarodowych gremiach (np. PIANC, IEEE). Jest promotorem i recenzentem rozpraw doktorskich, organizatorem konferencji naukowych oraz redaktorem wydawnictw branżowych. Jego działalność naukowa łączy zaawansowane badania z praktycznymi wdrożeniami na rzecz rozwoju nowoczesnej, bezpiecznej i ekologicznej żeglugi.
Zapraszamy 23 maja 2025 r. do Centrum Wykładowego!
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Politechnika Poznańska Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej.