Grande 44M jest pionierskim superjachtem z obniżoną emisją CO2 w eksploatacji. Jednostka łączy odważne, płynne linie z czterema pokładami zamiast tradycyjnych trzech. Łódź oferuje wyjątkowy i nieoczekiwany styl życia na pokładzie. Cechą wyróżniającą jacht jest górny pokład, który można przekształcić w prywatny dek z niezakłóconym widokiem na morze.
„Grande 44M to dowód, że prawdziwa innowacja wyprzedza oczekiwania właścicieli. Potwierdza to sprzedaż pięciu jednostek jeszcze przed oficjalną prezentacją projektu” – powiedział Marco Valle, dyrektor generalny Azimut|Benetti Group.
Alberto Mancini i m²atelier w 44M
Koncepcja projektu leży u podstaw innowacyjnej stylizacji. Jej autorem jest Alberto Mancini współpracujący od dłuższego czasu ze stocznią. U jej podstaw leży decyzja o przeniesieniu stanowiska sternika na czwarty pokład. Dzięki temu uwolniono górny pokład, tak aby można go było przekształcić w pokład właściciela. Tam znajduje się apartament główny i prywatny taras ze spektakularnymi widokami.
Na rufie Grande 44M zaproponowano antresolę z tarasem z widokiem na morze, która odegrała kluczową rolę w sukcesie Grande Trideck. W Grande 44M ta scena z widokiem na morze jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Podkreśla ją przezroczysty basen, który utrzymuje ciągły kontakt z wodą i generuje odbicia nadające klubowi plażowemu jeszcze bardziej magiczny charakter.
Przednią część górnego pokładu Grande 44M można zaaranżować jako pokój multimedialny dla gości czy też wyłączenie dla właściciela lub alternatywnie jako jadalnię z werandą dla 12 osób. W obu przypadkach prawie dwumetrowe okna po obu stronach zapewniają otwarty widok na zewnątrz, gdzie część wypoczynkowa na dziobie oferuje przytulną przestrzeń. To styl życia, do którego dąży każdy, kto kocha morze.
Firma architektoniczna m²atelier – współpracująca z Azimut Yachts po raz pierwszy – może stworzyć projekt wnętrz, który zrównoważy funkcjonalność i estetykę. Woda jest kluczowym elementem narracji. m²atelier oddaje jej istotę i przywraca płynność i dynamikę.
m²atelier jest firmą o międzynarodowej reputacji. Cieszy się nią dzięki kreatywnym projektom w wielu sektorach. Od rezydencji i hoteli po handel detaliczny i projektowanie produktów. Wnosi, jako sygnatura marki Azimut jasny przekaz akcentowany wyrafinowanymi, subtelnymi, szeptanymi detalami. Te zaś uwodzą dyskretną prostotą całkowicie pozbawioną afektacji i nadmiernego nacisku.
Ograniczona emisja CO2
Grande 44M jest nie tylko arcydziełem designu i stylu życia, ale także wysoce zaawansowanym projektem architektury morskiej. Jest także nowym kamieniem milowym na zielonym kursie wyznaczonym przez stocznię. Jacht jest także okrętem flagowym rodziny jachtów niskoemisyjnych modeli oferujących redukcję emisji od 20 do 30% w porównaniu z bardziej tradycyjnymi konstrukcjami morskimi tej samej wielkości. Innowacyjna platforma morska Grande 44M opiera się na kadłubie Dual Mode. Jej elementem składowym jest także technologia foili Hull Vane® oraz systemie Mild Hybrid Plus Zero Emission Hotel Mode.
Kadłub Dual Mode, opracowany we współpracy z P.L. Ausonio Naval Architecture i dział badawczo-rozwojowy Azimut reprezentują połączenie dwóch typów konwencjonalnych kadłubów. Dlatego część dziobowa jest typowa dla łodzi o dużej wyporności, natomiast część od śródokręcia do rufy ma kształt spotykany w kadłubach ślizgowych. Suma summarum rezultatem jest kadłub, który pozwala na znaczną redukcję zużycia paliwa i emisji w każdym zakresie prędkości.
Foile zrobią robotę na Grande 44M
Technologia foili została po raz pierwszy zainstalowana na jachcie Azimut dzięki współpracy z Hull Vane. Jest to holenderska firma i światowy lider w projektowaniu zaawansowanych rozwiązań hydrodynamicznych. Natomiast skrzydło węglowe Hull Vane® zamontowane na rufie Grande 44M jest w stanie stłumić falę rufową i wygenerować ciąg do przodu. W konsekwencji następuje dalsza redukcja całkowitego oporu, a także tłumienie pochylenia, kołysania i przechylenia w trakcie żeglugi.
Możliwość połączenia komfortu na pokładzie z naciskiem na zrównoważony rozwój środowiska to wyróżniająca się cecha projektów opracowanych przez firmę Azimut. W portfolio stoczni znajduje się już sześć modeli, które można wyposażyć w system trybu hotelowego o zerowej emisji. Dlatego dzięki temu przy wyłączonych generatorach można pozostać na kotwicy przez dłuższy czas od 4 do 8 godzin. W Grande 44M technologia ta osiąga maksymalną wydajność w połączeniu z systemem Mild Hybrid Plus. Jest to nowy poziom elektryfikacji opracowanym przez dział badawczo-rozwojowy Azimut|Benetti Group we współpracy z Asea Nautica.
W podsumowaniu warto dodać, że od ogłoszenia projektu w 2024 r. do jego realizacji upłyną pełne dwa lata. To bardzo krótko jak na tak zaawansowany projekt. Grande 44M zostanie zaprezentowany publiczności podczas Cannes Yachting Festival 2026.



