J Craft Boats AB dostarczył Torpedo AQUILA III do Key Largo na Florydzie. Jest to pierwszy model Torpedo zbudowany według amerykańskich specyfikacji. Szwedzcy twórcy J Craft Torpedo – wyjątkowego, ręcznie wykonanego, robionego na zamówienie cruisera – ogłosili pełny portfel zamówień na lata 2024 i 2025, a kolejne są obecnie przyjmowane na rok 2026.
Jacht AQUILA III to Torpedo RS, którego całkowity czas produkcji wyniósł ponad 9000 roboczogodzin. Jest wyposażony w dwa silniki Volvo Penta IPS 650, które pozwolą mu osiągnąć prędkość maksymalną przekraczającą 47 węzłów. Kształt kadłuba, każdorazowo udoskonalony przy tworzeniu kolejnych konstrukcji, zapewnia doskonałą stabilność i osiągi przy żegludze w zróżnicowanych warunkach. W otwartym kokpicie znajduje się pokład słoneczny. Kabina dziobowa pomieści do czterech osób. Wnętrze zaprojektowano w luksusowym stylu, między innymi wykończono mahoniem. Może być klimatyzowane i ogrzewane. Połączono je z elegancką kabiną prysznicową.
AQUILA III może pochwalić się znaczną liczbą nowych cech konstrukcyjnych i innowacji technologicznych. Mija piętnaście lat od wprowadzenia na rynek pierwszego modelu Torpedo firmy J Craft. AQUILA III jest hołdem złożonym inauguracyjnemu kadłubowi nr 1 linii Torpedo, „La Decadence”. Jacht szczyci się królewskim kadłubem w kolorze granatowym, bogatym czerwono-niebieskim wnętrzem kokpitu ze znakomicie wykonaną tapicerką w kratkę Hermes, wnętrzem przedniej kabiny w całości pokrytej mahoniem, wyposażonej miedzy innymi w szafki z drewna mahoniowego, gdzie mieszczą się: porcelana Rosenthal specjalnie wykonana dla modelu Torpedo, kieliszki Italia oraz sztućce zaprojektowane na zamówienie szwedzkiego księcia Carla Philipa Bernadotte’a, syna JKW Karola XVI Gustawa, króla Szwecji, który od 1999 roku jest właścicielem pierwszego jachtu J Craft, M/Y „Polaris”.
Umieszczone po lewej stronie, ręcznie zbudowane schody z mahoniu (teku) zapewniają łatwy dostęp do kokpitu. Jest to drugi węzeł komunikacyjny. Oprócz tego dostęp jest zapewniany przez przedłużony trap Torpedo, ukryty w pięknie zaprojektowanej charakterystycznej pawęży. Pawęż wykonano ręcznie, przy użyciu 1000-letniej techniki gięcia drewna stosowanej przez Wikingów. Jest świadectwem artystycznego kunsztu twórców łodzi, którzy łączą niestandardowe metody z formą i funkcjonalnością.
Cały materiał przeczytasz w “Jachtingu Motorowym” 3/2024







